×    
+
MENU

Pag - Wyspa Pag

Miasto Pag jest miastem soli morskiej. Z powodu jej ważności, w 15 wieku powstało te miasto na podstawie planu urbanistycznego, jako umocnione miasto, które podczas odwiedzania go nadaje szczególne poczucie. Na Pagu można i dzisiaj zobaczyć jak się produkuje sól, proces jej dostawania. Sól się produkuje w taki sami sposób jak kiedyś - w sposób osuszania, w mnięjszych glinianych basenach, do których doprowadza się wodę morską (solanka). Te pola, tzw. solanki, warto fotografować - są autentyczne.

Miasto Pag jest i miastem rękodzieł znanej paszkiej koronki, której wykonanie pilnuje się od wieków. Każda koronka jest unikatem. Te wolne i ciężkie rzemiosło żyje i dzisiaj po zaułkach starego miasta Paga.
O kilometr na południe od miasta znajdują się ruiny osiedla (umocniony klasztor i kościół) - "poprzedniki" dziesiejszego miasta Paga - stare miasto Pag, którego król Bela IV 30 marca 1244 określił wolnym miastem królewskim. Budowa nowego miasta, według starych szkic chorwackiego rzeźbiarza i architekta okresu renesansu Juraja Dalmatinaca (Dalmatynczyka), zaczęła już w 1443 roku - skończona zaś po końcu 2 wieku.
Na rynku centralnym znajduje się kościół parafialny pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Jest to, co się tyczy zewnętrznych i wewnętrznych rozwiązań, jak i eksponatów, bardzo cenny pomnik kulturowo-artystyczny. Wszędzie po mieście, zwłaszcza przy wejściu do domów lub dworów należących do szlachty, można zobaczyć pięknie kształtowane kamienne odrzwia, potem balkony barokowe, kamienne herby pochodzące z okresu 15 do 18 wieku, jak i wspaniały portal na pałacu rektorów. Te bardzo dobrze utrzymane miasto średniowieczne, którego jądro jest pomnikiem kultury, i dzisiaj pełni funkcję centrum administracyjnego, kulturalnego, jak i handlowego. W klasztorze benedyktynek schowane są liczne cenne relikwie i obrazy. Przed wejściem do klasztoru gości się częstuje tzw. baškotinem, aromatycznymi grzankami. Tradycja ich przygotowania pilnuje się w tym klastorze.
Paszka zatoka obrobiona jest żwirowymi i piaskowymi plażami o dlugości 20 km. Oprócz czterech hoteli w samym mieście, duża jest podaż prywatnych apartamentów, bardzo dobrze wyposażonych. Podczas paszkiego zimowego karnawału i karnawału letniego, jak i podczas sezonu - w Pagu jest dużo wydarzen kulturowo-zabawowych i artystycznych. Z wielowiekowej tradycji można wydzielić "paszką niewolnicę" ("paška robinja"), grę w stylu "przedstawień kościelnych (średniowiecznych), folklor, potem karnawał, którego charakteryzuje taniec ludowy "koło" i muzyka blaszana, stare stroje narodowe, piosenki i tańce "na mišnjicama". Ten karnawał odbywa się końcem lipca.

Wyspa Pag podaje ludziom niezwykłe kształty, dziką egzotykę, ciche oazy, drogi gorskie i płytkie zatoki, których obchodzenie może trwać i więcej dni. Podróży północną stroną wyspy polecamy tylko latem. Wtedy to może być, poza wrzawą i w szczegolnym świecie kamieni i morza, dla każdego, kto posiada w sobie duch odkrywcy, niezapomniane przeżycie.

 

Nie przegap naszych wspaniałych ofert!